Fotovoltaické elektrárny a jejich hašení

Fotovoltaické elektrárny a jejich hašení

Fotovoltaické elektrárny (FV) na střechách domů a polích rostou jako houby po dešti. S neustálým zdražováním elektrické energie se ostatně není čemu divit – elektřina je důležitá a život bez ní si už dnes dokážeme jen těžko představit. Někteří lidé s pořízením fotovoltaické elektrárny dosud váhají, a to zejména z obavy vzniku požáru solárních panelů, neboť si nejsou jisti, zda je na takovou situaci požární ochrana připravena.

Fotovoltaická elektrárna je zařízení využívající sluneční energii na přeměnu v energii elektrickou za pomoci fotovoltaických polovodičových článků, na něž dopadá sluneční světlo a vzniká tak elektrické napětí.

Než je možné si fotovoltaickou elektrárnu pořídit, je potřeba mít k tomuto účelu zpracovanou dokumentaci požární ochrany – požárně bezpečnostní řešení stavby a samozřejmě i projektovou dokumentaci. Taky je dobré nezapomínat na to, že pokud bude fotovoltaika na střeše budovy, může se stát, že bude potřeba aktualizovat začlenění provozovaných činností a vznikne povinnost zpracovat dokumentaci zdolávání požárů, která musí být schválena Hasičským záchranným sborem.

Pokud mám potřebnou dokumentaci, může přesto dojít k požáru fotovoltaických elektráren?

Ano, může se jednat o chyby při instalaci, poškozením komponentů, nedostatečným odizolováním kabelových přípojů, nedostatečným utažením svorkovnic a šroubových spojů apod.

Další příčinou bývá nevhodný návrh celého systému nebo jeho jednotlivých částí (nevhodné komponenty nebo venkovní měniče, nesprávné pojistky, poddimenzování kabeláže atd.).

Možnou příčinou jsou i vnější vlivy – zejména působení atmosférických jevů a také poškození FV zvířaty apod.

Pokud již dojde k požáru fotovoltaické elektrárny, je velkým nebezpečím a rizikem možnost úrazu elektrickým proudem. Proto je při zásahu nezbytné požadovat a zajistit odpojení FV elektrárny od vnější elektrické sítě a odpojení panelů od střídače. Je nutné se vyhýbat kontaktu s vodivými částmi střechy a panelů, nešlapat po panelech a samozřejmě se v žádném případě nedotýkat kovových konstrukcí nebo střechy, pokud jsou viditelně spojeny s nosnou konstrukcí panelů.

Pokud se v budově nachází plyn, je potřeba ho uzavřít, neboť potrubí může být poškozeno, plyn by unikal a může dojít k vytvoření výbuchu.

Dalším rizikem bývá nestejnoměrné zatížení střešní konstrukce, která se při vzniku požáru může propadnout a zamezit tím pohyb a manipulaci hasičů na střeše zachvácené požárem.

A samozřejmě pokud se FV nachází na louce, poli, v oploceném areálu apod., je zde riziko ohrožení zasahujících hasičů zvířetem – nejčastěji hlídacími psy.

Při hašení FV se používají nevodivá hasiva, např. CO2, práškové přenosné hasicí přístroje, případně se používá hašení vodou elektrických zařízení a vedení pod napětím do 400 V.

Při hašení je důležité zabránit šíření požáru mimo již zasaženou oblast – jedná-li se o střechu, tak je potřeba nosnou konstrukci ochlazovat zespodu, aby nedošlo k jejímu zřícení, zabránění šíření dovnitř budovy anebo na další sousedící objekty. Samozřejmě velkým problémem může být výška budovy, kdy možnost provedení hasebního zásahu bývá velmi omezená. Problémem je špatný příjezd vozidel, špatný nebo znemožněný přístup na střechu s FV panely, nevhodné nástupní plochy pro výškovou požární techniku, u rozsáhlých střech nelze vždy dopravit hasivo na celou plochu požáru v potřebné intenzitě, FV panely nejsou na ploché střeše vidět ze země apod.

Pokud hoří FV na venkovním prostoru, např. na louce, je potřeba hasit okolní trávu, aby nedošlo k rozšíření požáru. Poškozené a hořící FV panely není potřeba hasit, pokud to není bezprostředně nutné. Důvod je ten, že jsou málo hořlavé a nepřispívají k intenzitě požáru.

Pokud se již k pořízení fotovoltaické elektrárny rozhodnete, určitě si pro její instalaci vyberte zkušenou společnost, která instalaci FV provede dle platných předpisů, norem a projektové dokumentace. Také nezapomeňte na pravidelnou údržbu a kontroly. Při jakémkoliv náznaku nesprávné funkce ji okamžitě odstavte z provozu a nechte prohlédnout servisní firmou. Neboť i když je požární ochrana připravená téměř na vše, je pořád lepší být opatrný a snažit se předejít případným požárům od poškozené fotovoltaické elektrárny.

Obrázek 1 - Fotovoltaické panely na střeše budovy

Navigace v kategoriiAktuality

CIVOP

Váš specialista pro outsourcing bezpečnosti práce, požární ochrany a životního prostředí

Přejít na stránky společnosti

Aktuality

08.08.2024

Povinnosti právnických osob a podnikajících fyzických osob v požární ochraně

Povinnosti právnických osob a podnikajících fyzických osob v oblasti požární ochrany: Kompletní přehled a tipy pro zajištění bezpečnosti Podnikatelé a firmy se často ptají, zda je nutné zajistit požární ochranu ve všech jejich provozovnách, nebo zda stačí pokrýt jen centr...

15.04.2024

Suchovod - nezavodněné požární potrubí

Velká část občanů se již pravděpodobně setkala s pojmem suchovod. Jedná se o požární potrubí, které není trvale napojeno na vodovodní síť. V nejčastějších případech je součástí požárních žebříků, popř. je vedeno samostatně a tvoří důležitý prvek v případě ...

15.03.2024

Evakuační výtah

Požární ochrana (PO) se stává nepostradatelnou součástí všech zaměstnavatelů. S používáním nových, výkonnějších technologií, svařováním, nakládáním s chemickými látkami, instalací fotovoltaických panelů atd. roste riziko vzniku požáru, a tím je potřeba chránit ž...